slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

W tym wyjątkowym dniu progi Zespołu Szkół Nr 4 gościły: Starostę Olkuskiego Pana Bogumiła Sobczyka, Dyrektora Wydziału Edukacji Kultury i Kultury Fizycznej Pana Waldemara Mendaka, przedstawicieli Związków Zawodowych, Dyrektorów szkół powiatowych, Partnerów Szkoły w ramach projektu Unijnego Erasmus + , Przedstawicieli Rady Rodziców oraz oczywiście nauczycieli i uczniów :) Program artystyczny, to krótka wędrówka przez historię, pokazująca rolę nauczycieli i edukacji młodzieży, ilustrowana muzyką współczesną. Refren piosenki Dżemu: „W życiu piękne są tylko chwile...”- rozpoczął przedstawienie, a konferan - sjerzy wyjaśnili, dlaczego świętujemy w szkołach 14 października. Cofnęliśmy się w czasie do oświecenia (14.10.1773r. powołano Komisję Edukacji Narodowej), wtedy na scenie pojawili się wielcy tej epoki: Hugo Kołłątaj, Stanisław Konarski, Ignacy Krasicki – wyjaśniając sens swoich działań na rzecz oświaty i kształcenia młodych Polaków. Scenę zakończył fragment piosenki M. Grechuty pt.: „Pewność”, o egzaminie z historii: „kiedy naraz wszyscy uczniowie oblali...” Druga scenka, to czas zaborów; wykorzystany został fragment powieści B.Prusa pt.: „Emancypantki”, ukazujący pensję pani Latter i walczącą o prawa kobiet pannę Howard. Młoda guwernantka starała się przekonać, że dziewczęta koniecznie powinny mieć szeroki dostęp do edukacji. Refren piosenki R.Rynkowskiego : „Nie budźcie marzeń ze snów...” - zwieńczył rozmowę pań. Konferansjerzy przypomnieli czas wielkiej radości dla Polaków - odzyskanie niepodległości, aby po chwili, przy słowach piosenki Lao Che : „Tramwajem jadę na wojnę...”, pojawiły się na scenie uczennice na „tajnych kompletach”, wyjaśniając, że z narażeniem życia, młodzież i nauczyciele, nawet w czasie okupacji nie rezygnowali z nauki, zdawania matury. Ostatnia scenka, to już XXI wiek, młode pokolenie z gitarą, śpiewające piosenkę SDM, refleksyjnie: „ziemia toczy, toczy swój garb uroczy” i optymistycznie: „nowy dzień się budzi”. Na finał były muzyczne życzenia, wyśpiewane przez wszystkich występujących uczniów – artystów:

„Życzymy sobie i Wam, by nas było stać

 Na święty spokój,

 Szczęścia ile się da,

 Mądrych ludzi wokół”.

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00