slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

15 lat Galerii Olkuskich Poetów w Zespole Szkół Nr 4

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

W pierwszych dniach kwietnia czytelnia im. Jolanty Skawińskiej gościła wyjątkowego artystę – Łukasza Jarosza – poetę, muzyka, autora tekstów, laureata wielu literackich nagród, w tym niezwykle prestiżowej Narody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Spotkanie szczególne, bo i wyjątkowe okoliczności – Jubileusz 15-lecia Galerii Olkuskich Poetów, a zatem nie zabrakło życzeń, wspomnień i oczywiście… tortu, który w tym dniu smakował jeszcze bardziej, gdyż jubileuszowa gala zbiegła się z urodzinami gościa honorowego. Łukasza Jarosza nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba, artysta to niezwykle wszechstronny i choć, jak sam przyznaje, największą miłością w jego życiu twórczym pozostaje muzyka, to nie da się zaprzeczyć faktom – autor „Pełnej krwi” jest przede wszystkim poetą! I to poetą w pełnym tego słowa znaczeniu, o czym zebrani w tym dniu goście mogli się dobitnie przekonać. Surowość opisu, wnikliwa obserwacja, język szukający nowych form wyrażania rzeczywistości – to właśnie poezja, która wypełniła przestrzeń Galerii podczas  jubileuszowych rozmów.

Tak oto dzieło Jolanty Skawińskiej trwa nieprzerwanie już ponad 15 lat, progi Galerii Olkuskich Poetów wciąż przekraczają twórcy najróżniejsi – Ci doskonale znani oraz debiutanci, często dzielący się swoją twórczością po raz pierwszy. Wspomniany okres stał pod znakiem poetyckich odkryć, był to również czas wielkich przemian, szczególnie w ostatnich pięciu latach. Niepozorna Galeria zataczała coraz szersze kręgi, nawiązano współpracę z wieloma instytucjami: Fundacją Kultury Afront, Biblioteką Pedagogiczną w Olkuszu, Stowarzyszeniem Teatralno – Literackim, Warsztatami Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej oraz Stowarzyszeniem Wszyscy dla Wszystkich – to wszystko pozwoliło poszerzyć horyzonty i zasięg kulturotwórczej działalności instytucji, a bez wątpienia wpłynęło na jej kształt i prestiż w środowisku. Warto podkreślić, że Galeria wydała cztery tomiki poetyckie olkuskich twórców. Tak więc zostaje zamknięty wyjątkowy rozdział, a Galeria Olkuskich Poetów nadal będzie podążać wytyczoną przez siebie drogą, kusząc atmosferą i niepowtarzalnym klimatem kolejnych gości.

Marcin Tomsia

 

 

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00