slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Relacja z XX. Ogólnopolskich Targów „Edukacja 2018” w katowickim Spodku.

paulina.rawicka włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

               W dniu 27 marca 2018r. odbyły się największe targi edukacyjne w regionie. Katowicki spodek znów stał się centrum naukowym dla wszystkich poszukujących swojej „pomaturalnej drogi”. Podczas tego wydarzenia nie zabrakło również przedstawicieli naszej szkoły, a były to reprezentacje klas: IVd, IVe, III mtv oraz III Liceum Mundurowego.

Targi „Edukacja” od wielu lat umożliwiają prezentację ofert placówek dydaktycznych na różnych poziomach nauczania. W tym roku udział w targach wzięły szkoły wyższe z całej Polski, a także szkoły językowe, zawodowe i policealne oraz instytucje wspierające edukację. Głównym celem wydarzenia była prezentacja jak najszerszej oferty edukacyjnej jego adresatom, czyli młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

                Organizatorem i kierownikiem wyjazdu był Pan mgr Jarosław Gałka, a opiekunami były: pani wicedyrektor Teresa Stach i pani Paulina Glanowska.

Szafirowy Jubileusz Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

„Najpiękniejsze są jubileuszowe powroty, a wraz z nimi- nostalgia za czasem minionym, łza wzruszenia, ale i duma z osiągnięć” – tymi słowami dyrektor Marida Zoń otworzyła jubileuszową galę witając zaproszonych gości. Podniosły ton uroczystości podkreślił najpiękniejszy śpiew chorałowy późnego średniowiecza „Gaude Mater”. Część artystyczna  została zaplanowana, jako podsumowanie dorobku szkoły za ostatnie 5 lat, od jubileuszu 40 -  lecia po Szafirowy Czas.  W prezentacji osiągnięć Szkoły przywołana została jej misja: „Charyzmą naszych działań tworzymy lepszy świat”. To hasło obrazowały dokonania  nauczycieli i uczniów oparte na czterech filarach: rośniemy w siłę, budujemy więzi, wspieramy potrzebujących oraz rozwijamy pasje. Obecni na sali mieli okazję podziwiać efekty pracy i ogrom inicjatyw podejmowanych przez Społeczność Budowlanki oglądając kolejne slajdy na tle klimatycznej muzyki Mike’a Oldfielda i Jeana Michela Jarre’a. Największy aplauz wzbudził spacer Aleją Gwiazd, fragmenty wyświetlanych filmów nawiązywały do zawodów nauczanych w Szkole, a  uczniowie wcielili się w kultowe postacie, by uwydatnić swoje branżowe predyspozycje. Jako pierwszy został zaprezentowany technik żywienia i usług gastronomicznych. Na przykładzie charyzmatycznego bohatera filmu „Skrzydełko czy nóżka?” obecni na sali zobaczyli, jak zaangażowany i pełen pasji jest uczeń, który pragnie pracować w międzynarodowym biznesie gastronomicznym. Technicy budownictwa jako armia inteligentnych i przedsiębiorczych fachowców uzbrojonych w nowoczesny sprzęt została zestawiona z dzielnymi spartanami – bohaterami filmu pt. „300”.

Edward Nożycoręki,  którego zdolności  zachwycają, szokują, a nawet wzbudzają zazdrość stał się idolem uczniów technikum usług fryzjerskich. Wzorując się na takim mistrzu, adepci fryzjerstwa uruchamiają do tego stopnia  polot i fantazję, że efekty  ich pracy zapierają dech i wywołują zachwyt. 

Uczniowie technikum hotelarstwa mają niełatwe zadanie, muszą poradzić sobie z każdym, nawet najbardziej niedorzecznym gościem pokroju Jasia Fasoli z filmu: „Pokój 426”. Na szczęście wysoka kultura osobista i życzliwość absolwentów ZS Nr 4 w Olkuszu sprawiają, że wszelkie pokłady dziwactwa zostają uszanowane.

Klasy wielozawodowe łączą uczniów wielu branż, podobnie jak Drużyna sławnego filmu: „Władca Pierścienia”. Piekarze, kucharze, cukiernicy, fryzjerzy, monterzy, stolarze i wielu innych działając razem osiągają cel – stają się mistrzami w zawodzie. 

Ostatni film „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” ukazywał  wizję szkoły jako miejsca, w którym liczą się przede wszystkim ludzie, gdzie kształtują się charaktery, a w centrum  starań jest  uczeń, którego „rzeźbi się” i modeluje tak, by był gotowy do wyjścia w świat, realizował swoją misję i spełniał  marzenia. 

Gdy podróż Aleją Gwiazd dobiegła końca, widzowie nie mieli wątpliwości, że przeżyli sentymentalny powrót w magiczny czas odmierzany radością i spełnieniem. Życzymy Społeczności Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu, aby kolejne lata były przedłużeniem tej pięknej drogi.

„Gurgacz. Kapelan Wyklętych”

paulina.rawicka włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

21 marca uczniowie klasy 1b, 2a,2mzw wraz z opiekunami  uczestniczyli w projekcji filmu „Gurgacz. Kapelan Wyklętych”.

Najnowsze dzieło Dariusza Walusiakato przejmujący obraz na styku dokumentu i fabuły. Wrażenie robią: archiwalne fotografie, zapiski kapłana, świadectwa przeplatane ze scenami fabularnymi, w których znakomitą kreację głównego bohatera stworzył Wojciech Trela. Filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski. Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

13 sierpnia 1949 roku, po pokazowym procesie, podczas którego ksiądz przedstawiany był jako herszt zbrodniczej bandy, skazano go na karę śmierci wraz z dwoma towarzyszami: Stefanem Balickim i Stanisławem Szajną. Na sali sądowej powiedział: „Ówczesny rząd nie jest rządem polskim, tylko to są uzurpatorzy nasłani przez Kreml… Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę”. Tuż przed śmiercią ks. Gurgacz napisał do swego prowincjała: „Teraz, gdy stoję przed bramą wieczności, odczuwam wielki spokój. Niedługo wypowiem ostatnie «Ite, missaest!» (Idźcie, ofiara spełniona)”.

Poniżej kilka  komentarzy młodzieży po projekcji filmu:

„…dla nas młodych żyjących w cywilizacji pośpiechu, szalonej rywalizacji o rzeczy materialne,  ta historia jest, jak inny świat, inna planeta. Pomyśleć tylko, że te wydarzenia miały miejsce 65 lat temu, niby tak odległy czas, a to są lata naszych dziadków…

…to nie tylko zapis dramatycznej, prawdziwej historii, to przede wszystkim poruszająca opowieść o wolności, poświęceniu  i stawaniu po stronie prawdy, a to nie jest łatwe. Tak robią tylko bohaterzy, których brak…

…smutne, wzruszające i mocno przenikające obrazy…

 

Opracowała: Katarzyna Radwańska

Wielkanoc

paulina.rawicka włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

    Szanowni Rodzice, Państwo Nauczyciele, Pracownicy Szkoły

i Uczniowie

Niech Święta Wielkiej Nocy
będą wzorem duchowego wzbogacenia i umocnienia
dającego radość,
 pokój i nadzieję.
Wszelkiej pomyślności na te dni

z serca życzy

Dyrekcja ZS Nr 4

w Olkuszu

Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

IV miejsce dla Patrycji Łaksy w etapie okręgowym Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż.

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Konkurs składa się z kilku etapów – szkolnego, rejonowego, okręgowego i centralnego, czyli finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy muszą rozwiązać test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia. Najlepsi uczestnicy etapu szkolnego, w dalszych etapach dodatkowo muszą zaprezentować swoje umiejętności, przeprowadzając akcje sportowe i prozdrowotne w swoich środowiskach lokalnych.

Gratulujemy :)

Wspieramy rodziny naszych uczniów.

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

16 i 17 marca przeprowadziliśmy zbiórkę żywności dla potrzebujących rodzin uczniów naszej szkoły. Akcję przeprowadzono pod patronatem Stowarzyszenia Res Sacra Miser i Centrum Wolontariatu w Olkuszu oraz Banku Żywności w Krakowie. W zbiórce wzięło udział 72 uczniów - wolontariuszy naszej szkoły oraz 4 nauczycieli . Wraz ze mną żywność  zbierały panie: Joanna Gorajczyk, Katarzyna Żmudka i Paulina Glanowska. W sumie przez dwa dni zebraliśmy 995 kg artykułów spożywczych, które zostały podzielone w paczki ( 70 szt ) i będą od poniedziałku wydawane dla uczniów.

Jako organizator zbiórki bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom i nauczycielom , którzy wzięli udział w akcji.

Bez Waszego zaangażowania, empatii i wspaniałej pracy nie mielibyśmy takich super efektów.

Bożena Noga 

Rekolekcje

paulina.rawicka włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

W środę 21 marca o godzinie 12:30 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu rozpoczną się nasze szkolne rekolekcje, które poprowadzi o. Tomasz Maniura ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ojciec Tomasz wygrał konkurs na Człowieka Roku 2011 w powiecie lublinieckim, gdzie mieszka, gdyż jest tam osobą wyjątkowo znaną i lubianą. Od lat o. Tomasz jest zaangażowany w Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży "Niniwa" i w ramach tego duszpasterstwa organizuje wyjazdy rowerowe w różne strony świata. Do tej pory Niniwa Team odwiedzał tak odległe miejsca jak Rzym, Jerozolima, Maroko, Nordkapp, Kaukaz czy Syberia. Członkowie rowerowego teamu to nie wyczynowi sportowcy, ale zwykli młodzi ludzie, którzy w czasie wyjazdów mają okazję przeżyć przygodę, kształtować charakter, budować głębokie relacje z innymi członkami wyprawy oraz uczyć się szacunku i wdzięczności wobec ludzi różnych narodowości, kultur i religii, których spotykają w drodze. Wyjazdy te mają oczywiście za cel zbliżyć ich uczestników nie tylko do ludzi, ale także do Boga i są formą rekolekcji przeżywanych w drodze. Po każdej z wypraw ukazuje się książka, która pozwala czytelnikowi choć po części poczuć klimat wyjazdu (Informacje o wyprawach można znaleźć na stronie http://niniwa.org/category/niniwa-team/).
Obecnie nasz rekolekcjonista jest zaangażowany w organizację Festiwalu Życia, który odbędzie się w dniach od 2 do 8 lipca 2018 r. w Kokotku koło Lublińca, gdzie mieszka zarówno on sam jak i jego zakonna wspólnota. Festiwal ten do ogromne przedsięwzięcie, dlatego organizują go wspólnie Misjonarze Oblaci, Archidiecezja Katowicka, Archidiecezja Częstochowska, Diecezja Gliwicka, Diecezja Bielsko-Żywiecka i nasza Diecezja Sosnowiecka. Patronatem honorowym festiwal objęli także Wojewoda Śląski i Marszałek Województwa Śląskiego, a wspierają media i darczyńcy. (Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie http://festiwalzycia.pl/).
Rekolekcje wielkopostne to oczywiście czas spotkania z Chrystusem przychodzącym w Ewangelii, sakramencie pokuty i w Komunii świętej, ale to także czas spotkania z człowiekiem, który nam tego Chrystusa przynosi. Pozostaje mieć nadzieję, że spotkanie z o. Tomaszem pozostanie na długo w naszej pamięci i zainspiruje nas do poszukiwania Chrystusa także w czasie wakacji np. poprzez udział w Festiwalu Życia albo rowerowej wyprawie.

Maturzyści w Częstochowie

paulina.rawicka włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

8 marca  uczniowie klas 4a i 4e na czele  z księdzem Arkadiuszem Kajdasem oraz  Panią Wicedyrektor Teresą Stach, Pauliną Glanowską i Aleksandrą Kula uczestniczyli w Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, by przed obrazem Jasnogórskiej Pani zawierzyć Bogu najważniejsze życiowe wybory.

Początek współpracy z firmą Grafit.

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

W dniu 6 lutego 2018 r na zaproszenie właściciela firmy Pana Czesława  Szczepary uczniowie klasy IIImz i III mtw  Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Nr 4 w Olkuszu pod opieką p. M. Kalińskiej i U. Guzik  uczestniczyli w 4 pokazach szkoleniowych organizowanych przez firmę „Grafit” w Olkuszu . 

Prezentacje dotyczyły:

1/ Technik malarskich na bazie farb Tikkurilli, która jest wiodącym skandynawskim producentem branży farbiarskiej znanym z silnych marek, wysokiej jakości produktów do ochrony i dekoracji powierzchni. 

2/ Systemów mocowania elementów – firmy Koelner Sp. Z o.o. z Wrocławia- dystrybutora wysokiej jakości zamocowań budowlanych, elementów złącznych, narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi.   

3/ Nowoczesnych produktów chemii budowlanej Firmy WiM Grupy Atlas -  istniejąca i działająca w ramach Grupy ATLAS od 2006 roku. Firma specjalizuje się głównie w produkcji kompleksowych rozwiązań w zakresie instalowania płytek ceramicznych oraz innowacyjnych materiałów służących do suchej zabudowy z płyt budowlanych, a także posadzkowych powłok z żywic epoksydowych. 

4/ Nowoczesnego sprzętu i narzędzi do pracy w budownictwie  Firmy HILTI     

Prezentacje były bardzo interesujące. Młodzież chętnie uczestniczyła w ćwiczeniach pokazowych. 

Dziękujemy Właścicielowi Firmy Grafit p. Czesławowi Szczeparze za nieodpłatne przekazanie szkole materiałów budowlanych, które wykorzystamy na ćwiczeniach.

Opracowała: mgr inż. Małgorzata Kalińska 

O HISTORII INACZEJ

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

W tym roku  nasza szkoła - jako jedna dwóch szkół średnich z Olkusza - wzięła udział w projekcie,  którego organizatorami byli: Instytut Pamięci Narodowej i „BohaterON”. Kampania nosiła tytuł  „BohaterON – WŁACZ HISTORIĘ”. Jej głównym celem było propagowanie wśród młodzieży tematyki związanej z powstaniem warszawskim.

Młodzież naszej szkoły wysyłała kartki do powstańców,  wcześniej  wyszukując  informacje o ludziach , których wybrała na adresatów . Uczestniczyła także  w lekcjach przeprowadzonych metodą dramy i przygotowała przedstawienie o tematyce powstańczej. Nosiło ono tytuł: „My-Wam”. W scenariuszu oprócz materiałów historycznych wykorzystano także utwory K. K. Baczyńskiego,M. Białoszewskiego oraz teksty piosenek powstańczych. 

Udział w projekcie rozbudził zainteresowania uczniów i uczucia empatii dla ich rówieśników sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Okazało się po raz kolejny, że młodzież kocha historię, jeśli ukaże się jej ją w sposób zaskakujący i wymagający zaangażowania emocjonalnego.

 

Remont w Starostwie Powiatowym w Olkuszu

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Uczniowie klas budowlanych Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu podczas zajęć praktycznych w styczniu i lutym 2018 r. pomagali przy remoncie pomieszczeń w Starostwie Powiatowym w Olkuszu. Prace budowlane polegały na  usuwaniu starych podłóg, wyburzaniu ścianek działowych, przygotowaniu ścian i sufitów do malowania, szpachlowaniu 

i wykonaniu gładzi gipsowych w pomieszczeniach. Dzięki temu wnętrza stały się bardziej funkcjonalne i nowocześniejsze. Uczniowie pracowali pod nadzorem nauczyciela zawodu Pani Małgorzaty Dudzińskiej, dzięki zleconym pracom mogli  wykazać  swoje umiejętności w zakresie robót wykończeniowych w budownictwie.

Opracowała: Małgorzata Dudzińska

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00