slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Triumfy Kastalii!

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

I miejsce w kategorii recytacji dla Kamili Krzykawskiej z kl.IVe
III miejsce w kategorii recytacji dla Patryka Burmera z kl. I b
Wyróżnienie w kategorii poezji śpiewanej dla Aleksandry Kałużnej z kl. II d.

Oto nagrody, jakie zdobyli uczniowie naszej szkoły podczas etapu powiatowego 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 13. marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.
Sukces członków grupy artystycznej Kastalia jest ogromny, gdyż w zmaganiach wzięło udział aż 16 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu olkuskiego, a poziom poszczególnych prezentacji był naprawdę wysoki.
Profesjonalne jury doceniło "naszych recytatorów" za znakomity dobór repertuaru i trafną interpretację wykonywanych utworów.
Kamila i Patryk zakwalifikowali się do etapu rejonowego, który odbędzie się w kwietniu w Staromiejskim Centrum Kultury w Krakowie.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Uczniowie w Teatrze Zagłębia

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

27.02.2019 uczniowie klas:4a,3a,2d obejrzeli w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu „Tango” wg. dramatu S. Mrożka; zachwycili się wspaniałą grą aktorską oraz ciągle aktualną sztuką. Wprowadzenie do spektaklu i spotkanie z aktorem po przedstawieniu - dopełniło ucztę kulturalną, dostarczyło wielu emocji .
Opiekunowie: R. Kubańska, T.Pierchała, D. Bigaj.

Kolejne szkolenie firmy ALPOL

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Firma Alpol z Piotrowic przeprowadziła dla uczniów klasy 3mz szkolenie dotyczące wykonywania okładziny ściennej z płytek ceramicznych. Po części teoretycznej, w której Pan Jarosław Pacierz zapoznał uczniów z zasadami klejenia i przycinania płytek elektrosprzętem, miała miejsce część praktyczna - gdzie z kolei uczniowie poznawali tajniki ukosowania płytek. Najaktywniejsi uczestnicy szkolenia zostali nagrodzeni.

 

„Więcej radości jest w dawaniu niźli w braniu"

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Takie motto poprowadziło w tym roku naszych wspaniałomyślnych i hojnych uczniów, towarzysząc im przy zbiórce artykułów szkolnych, zabawek i słodyczy dla najmłodszych pacjentów oddziału pediatrycznego w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania i dostarczyły do organizatorek, Pani Aleksandry Kuli i Pani Justyny Kuźniak, całe mnóstwo pięknych przedmiotów, którymi następnie zostały obdarowane dzieciaki, spędzające „Mikołajki” w szpitalu. Na szczęście wizyta świętego Mikołaja i jego radosnego orszaku wyraźnie poprawiła humor małym milusińskim, a niektórzy nawet nie chcieli się z nimi rozstawać. Również personel medyczny i obecni w szpitalu rodzice otrzymali upominki od świętego, który dostarczył wykonane przez uczniów Technikum Budownictwa urocze, pamiątkowe aniołki oraz upieczone i przepięknie udekorowane aromatyczne pierniczki – dzieło cukierników z Technikum Usług Gastronomicznych i Żywienia. Ponadto uczennica klasy II w  - Weronika Karcz, jako dar serca, upiekła świąteczne babeczki, którymi obdarowała zarówno małych pacjentów, jak i starszych, przebywających na szpitalnym oddziale.

Mikołaj nie zapomniał też o naszej Szkole. Jego barwny korowód odwiedził wszystkie sale, aby osłodzić lekcje uczącym się pilnie uczniom i nauczającym ich pedagogom. Słodkie niespodzianki dla całej społeczności szkolnej zapewniła, jak zawsze niezawodna Rada Rodziców, a uczestnicy orszaku zajęli się ich dystrybucją. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym, w tym księdzu Arkadiuszowi Kajdasowi za zorganizowanie stroju dla Mikołaja – biskupa. Szczególne podziękowania kieruję do Weroniki Karcz, Justyny Żarskiej, Klaudii Mączki, Aleksandry Bugaj, Klaudii Mosurek, Kingi Syguły, Bartłomieja Piłki, Kamila Kluczewskiego, Patryka Kluczewskiego i Adriana Bienia, czyli mikołajkowego składu. Dzięki wam wszystkim i waszej dobroci ten dzień był naprawdę niezwykłym wydarzeniem i rozgrzał serca wielu osób. 

 

 

                                                                              Justyna Kuźniak

Duchy mówią do mnie – o nowym tomiku poetyckim Sebastiana Sierki

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Czy istotnie rzeczywistość zamyka przed człowiekiem ostatnie drzwi prawdy -  prawdy, której nie jesteśmy świadomi, a której nieraz stajemy się niewolnikami? Czy wobec żmudnych poszukiwań tożsamości, idei i równowagi jesteśmy skazani na samotność i niezrozumienie? A może to rzeczywistość odbija nas niczym mur piłeczkę, nieustannie  wracającą do punktu, z którego została rzucona? Te i wiele innych pytań pojawiło się 23 listopada w Galerii Olkuskich Poetów podczas promocji najnowszego zbioru wierszy pt. „Kształt rzeczywisty”.

Konsekwentnie budowana przestrzeń liryczna i niezwykle dojmujący charakter utworów – to bez wątpienia rozpoznawalna cecha liryki Sebastiana Sierki i… nie inaczej jest w tym przypadku. Egzystencjalne rozterki, tak doskonale przecież w twórczości poety znane,  stawiały dotychczas uporczywe pytanie: po co to wszystko? A może właśnie w tym tkwi sekret – by nieustannie to pytanie zadawać? Choć ta zaskakująca puenta wierszy zawartych w najnowszym zbiorze może okazać się nieco myląca, stanowi  jednak w tym przypadku klucz do otwarcia interpretacyjnych drzwi. Podmiot wierszy Sebastiana Sierki zdawał się od dawna poszukiwać własnego „kształtu” – formy namacalnej, ponownie nazwanej i prawdziwej. Zagubienie, zwątpienie i pustka, a także potrzeba otwarcia nowego rozdziału, odsyłają do słów Tadeusza Różewicza: „Szukam nauczyciela i mistrza niech przywróci mi wzrok słuch i mowę”. O ile ich wydźwięk osadzony w zupełnie innym kontekście był niemym krzykiem, określającym ludzki dramat pokoleniowy, o tyle owo „wołanie” podmiotu Sebastiana Sierki jest odbiciem przeżyć,  doświadczeń, a przede wszystkim obserwacji kształtujących poetę niemal o każdej porze dnia i nocy. I właśnie noc staje się w tym przypadku  kolejnym słowem – kluczem, gdyż jest ona areną i siłą sprawczą kreującą liryczne ścieżki. „Wejść” do wierszy Sebastiana Sierki, to zasmakować nocy – jej formy, zapachu i treści. Nie mamy pewności, czy wspomniane wcześniej „wołanie” zostało usłyszane, lecz możemy się domyślać, że kolejne próby przeczekania przez poetę nocy, nie zawsze, a być może już nigdy nie będą podejmowane.

Czy zatem poszukiwania się udały? Myślę, że odpowiedź na to pytanie poznaliśmy już przy okazji ukazania się pierwszego zbioru autora pt. „Koegzystencja”, gdyż niezaprzeczalnie „Kształt rzeczywisty” musimy traktować jako jego integralną część – część klarowną, dopracowaną, oszczędną w formie, obnażającą jeszcze mocniej to, co w utworach Sebastiana Sierki było już widoczne i doskonale znane. Tak – poeta odnalazł swój „kształt” i jest to oblicze bez wątpienia czytelne!

 

Marcin Tomsia

Szkolenie firmy RUBI

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

27 listopada Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu gościł przedstawiciela firmy RUBI Pana Mariusza Machnika, który przeprowadził profesjonalne szkolenie dla klasy 3MZW dotyczące stosowania nowoczesnego sprzętu do cięcia płytek. Uczniowie uczestniczący w pokazie mogli w praktyce wykorzystać każde z prezentowanych narzędzi, uczyli się wykonywać podstawowe zadania związane z obróbką płytek, a także pracowali z materiałami wielkogabarytowymi ze spieczonego kwarcytu. Dziękujemy za interesujące i bardzo profesjonalne przeprowadzenie szkolenia!

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00